Sprawdź, czy Twoje dziecko siedzi prawidłowo przy biurku
Sprawdź, czy Twoje dziecko siedzi prawidłowo przy biurku

Czy rodzice wiedzą ile czasu jego dziecko spędza w pozycji siedzącej? Lekcje w szkole, potem lekcje w domu. Średnio uczeń spędza przy biurku około 6-8 godzin dziennie. Zadbanie o prawidłową postawę siedzącą wydaje nam się oczywiste. Jednak nie zawsze zakup dostosowanego biurka i krzesła jest wystarczający.

Nasuwa nam się pytanie: Czy moje dziecko siedzi prawidłowo czy też nie?

Czy istnieje tylko jedna, prawidłowa pozycja przy biurku, która zapobiegnie rozwojowi wad postawy?

Oczywiście, że nie,  ponieważ nie jesteśmy stworzeni do siedzenia. Dlatego Rodzicu skup się na kilku poniższych aspektach.

Bardzo ważne jest zachowanie trzech punktów podparcia dla pośladków: na kości ogonowej i kościach kulszowych.

Po pierwsze: całe pośladki dziecka powinny znaleźć się na krześle.

Po drugie: całe stopy powinny znajdować się na ziemi, a całe łokcie na stole (a nie tylko przedramiona).

Po trzecie: proste plecy i szyja. Im szybciej wyrobimy u dziecka nawyk takiego siadania, tym lepiej.

Rodzicu, ile razy widzisz dziecko, które „kręci się” siedząc przy biurku?

W większość przypadków uważamy, że to oznaka zniecierpliwienia u dziecka, a tymczasem to naturalny sposób rozładowania napięcia i potrzeba ruchu. Jeśli widzisz takie zachowanie u swojego dziecka, nie uspokajaj go. Lepszym rozwiązaniem będzie przerwanie siedzenia i zaproponowanie mu kilku ćwiczeń rozciągających lub na przykład zaczerpnięcie świeżego powietrza. Zmęczenie też bardzo często powoduje, że dziecko nie siedzi prawidłowo.

Jakie działania powinien podjąć rodzic, aby zniwelować negatywne skutki długiego siedzenia przy biurku?

Na pewno zakup odpowiedniego biurka i krzesła wpłynęło by pozytywnie na postawę Twojego dziecka. Najlepiej byłoby, gdyby biurko było wysokie, a dziecko przyjmowało pozycję, gdzie cały ciężar oparty jest na stopach, a krzesło służy do podparcia.

Wybierając krzesło kieruj się słowem „krzesło” nie „fotel”. Dziecko nie może „wpadać” w produkt wręcz przeciwnie powinno się na nim cały czas prostować. Warto zastanowić się nad naszym Dobrym Krzesłem.

Istotną rzeczą jest również częsta zmiana pozycji, wymuszenie ruchu. Wtedy łatwiej spowodować, że dziecko będzie prawidłowo siedzieć  przy biurku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium